ŽIBUNTAS MIKŠYS
APIE:
Žibuntas Mikšys gimė 1923 m. Kaune.
Mama aktorė, režisierė Zuzana Arlauskaitė-Mikšienė, žmona tapytoja Miriam Meras.
Meno pagrindus įgijo Kauno jėzuitų gimnazijoje pas skulptorių Alfonsą Janulį (1909-2008).
1944 m. emigravo į Vokietiją.
Vėliau kelerius metus gyveno JAV, dirbo vitražistu.
Nuo 1962 m. gyvena ir kuria Paryžiuje.
1979–1988 m. dėstė lietuvių kalbą ir Lietuvos istoriją Paryžiaus Rytų kalbų ir civilizacijų institute (INALCO). Buvo Prancūzijos lietuvių bendruomenės tarybos ir valdybos pirmininkas.
STUDIJOS:
1947–1949 studijavo režisūrą Kuniberto Gensicheno dramos mokykloje.
1946 -1949 studijavo Niurnbergo ir Štutgarto Valstybinėse meno akademijose.
KŪRYBA / PARODOS:
Nuo 1965 dailininkas rengia parodas Prancūzijoje, Italijoje, JAV, Lenkijoje ir kitur.
1974 surengta pirmoji Ž. Mikšio paroda Lietuvoje.
1993, 2001 ir 2009 Ž. Mikšio parodas Lietuvoje surengė Šiaulių „Laiptų galerija“.
2000 Ž. Mikšio (Prancūzija) darbų ant popieriaus paroda. „Eglės galerija“, Kaunas (kuratorius – A. Gelūnas).
2009 Miriam MERAS ir Žibuntas MIKŠYS „Litografijos, linoleumo raižiniai ir KITA“. Kėdainių Janinos Monkutės–Marks muziejus-galerija.
Ž. Mikšys kuria linoraižinius, ofortus ir litografijas. Linoraižiniams būdinga raiški linija, ofortai išsiskiria subtiliais pustoniais, grakščiomis rafinuotomis linijomis, ekspresyviu šriftu, siejamu su vaizdu. Nuo 1948 m. kuria rašmeninius linoraižinius („Skarmalų vėpūtiniais“ 1948 m.), kuriuos kartais jungia į ciklus arba serijas. Mėgstamiausi siužetai: žmonių veidai, rankos, senamiesčio vaizdai („Senamiestis“ 1965 m., „Senamiestis. Kaminai“ 1976 m.), gamtos motyvai. Sukūrė daugiau kaip 100 ekslibrisų, miniatiūrų, vinječių.
BIBLIOGRAFIJA:
RAINER GOTTLIB MORDMÜLLER
APIE:
Raineris Gottlibas Mordmülleris gimė 1941 m. Braunschweige.
Be daugelio premijų ir apdovanojimų, 1990 metais pelnė Venecijos tarptautinę premiją už grafikos darbus.
Dailininkas turi dirbtuves ir kuria trijuose miestuose – Bremene, Paryžiuje ir Venecijoje.
STUDIJOS:
1961–1968 studijavo Berlyno Valstybinėje Vaizduojamųjų Menų Aukštojoje Mokykloje tapybą ir grafiką.
1964–1965 su DAAD stipendija studijavo oforto meną Friedlaenderio studijoje ir litografiją Valstybinėje Aukštojoje Dailiųjų Menų Mokykloje Paryžiuje.
1980 – 2006 R. G. Mordmülleris dėstė Osnabrücko universitete.
KŪRINIŲ TURI:
Jungtinės Karalystės Tate muziejaus tarptautinio ir šiuolaikinio meno kolekcija.
„DRAUGYSTĖS KŪRINIAI“ – ŽIBUNTO MIKŠIO IR RAINER GOTTLIEB MORDMÜLLER KŪRYBOS PARODA VILNIUJE
Š. m. vasario 10 d. (ketvirtadienį) 18:00 val. galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius) atidaroma bendra pasaulyje pripažintų autorių – Žibunto Mikšio (Prancūzija) ir Rainerio G. Mordmüllerio (Vokietija) darbų paroda „Draugystės kūriniai“.
Parodoje „Draugystės kūriniai“ pristatomi lietuvio Ž. Mikšio (g. 1923) ir vokiečio prof. R. G. Mordmüllerio (g. 1941) darbai yra reto ir ilgalaikio kūrybinio bendradarbiavimo bei jų draugystės rezultatas. Abiejų autorių pažintis prasidėjo dar 1964 m. Paryžiuje Friedlaenderio grafikos studijoje studijuojant oforto, litografijos technikas. Bendri ofortai buvo kuriami naudojant tas pačias vario plokštes, siunčiant jas vienas kitam, kol galiausiai vienas jų nuspręsdavo, kad darbas jau baigtas.
„Draugystės kūriniai“– tai tie bendrai sukurti ofortai, kuriuose atsispindi artimos temos bei jų refleksijos. Kartu jie išreiškia savitą kiekvieno autoriaus kūrybinį braižą. Ž. Mikšio preciziškumas, kruopštumas, architektūrinių vaizdų motyvai, žmonių siužetai, šrifto kompozicijos persipina su R. G. Mordmüllerio gestine dinamika bei tapybiškumu. Kaip pastebi grafikas E. Saladžius: „Žibuntas ir Raineris mums demonstruoja savo susitelkimą, ginantį ir saugantį tikrąsias Europos kultūros vertybes. Tokia yra jų bendros kūrybos prasmė ir turinys.“
Ž. Mikšys meno pagrindus įgijo Lietuvoje, vėliau studijavo Niurnbergo ir Štutgarto Valstybinėse meno akademijose. Nuo 1962 metų gyvena ir kuria Paryžiuje, dalyvauja parodose užsienyje ir Lietuvoje. Didelę savo kūrinių kolekciją Ž. Mikšys yra padovanojęs Vilniaus universiteto Grafikos kabinetui.
R. G. Mordmüleris studijavo Berlyno Valstybinėje Vaizduojamųjų menų aukštojoje mokykloje tapybą ir grafiką, vėliau litografiją Paryžiaus Valstybinėje aukštojoje dailiųjų menų mokykloje. Be daugelio premijų ir apdovanojimų, 1990 metais pelnė Venecijos tarptautinę premiją už grafikos darbus. Dailininkas turi dirbtuves ir kuria trijuose miestuose – Bremene, Paryžiuje ir Venecijoje. R. G. Mordmülerio kūrinių yra Jungtinės Karalystės Tate muziejaus tarptautinio ir šiuolaikinio meno kolekcijoje.
Ši paroda yra rengiama bendradarbiaujant su Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“.
Paroda galerijoje „Kunstkamera“ veiks iki š. m. kovo 30 d.