CONTEMPLATIO DIVINA. ŠIUOLAIKINĖ IKONŲ TAPYBA GALERIJOJE „KUNSTKAMERA“
Galerija „Kunstkamera“ kviečia į šiuolaikinės ikonų tapybos parodą „Contemplatio divina“. Šiuolaikinė ikonų tapyba – tai aktualiu metu (XXI a.) sukurtos ikonos, griežtai laikantis tradicinės ikonų tapybos principų tiek technologijos, tiek ikonografinio kanono prasme. Ikonai natūralesnė vieta nei muziejų ar galerijų salės, be abejo, yra bažnyčia arba susikaupimo vieta namuose. Nieko nepadarysi - ikona, kaip objektas, yra pilna paradoksų. Savo pirmaprade prasme, ji nėra meno kūrinys, tačiau ji, be kita ko, teikia ir estetinį pasitenkinimą. Ji, būdama figūrine, dažnai – netgi portretine, yra abstrakčios meninės raiškos pavyzdys, kadangi yra kanoninė, o kanonas yra tam tikra abstrahavimo forma. Ikonografas Borisas Jokubauskis „rašo“ ikonas pats paruošdamas lentą ikonos tapymui (dedama iki 10 grunto sluoksnių), pats maišydamas kiaušininę temperą, pats auksuodamas. Ikonografiniai siužetai taip pat nėra išgalvojami, tačiau parenkami iš plataus krikščioniškos ikonografijos arsenalo. Šioje parodoje pristatome pagrindinius tiek Dievo Motinos ikonografinius tipus (Hodigitrija, Eleusa, Oranta), tiek Kristaus (Pantokratorius, Didysis Kunigas, Išganytojas šlovėje, Ecce Homo). Yra nuostabu žinoti, kad beveik du tūkstantmečius skaičiuojanti ikonų tapymo tradicija yra gyva ir aktuali iki šių dienų, ir kad netgi šiame išprotėjusiame XXI-e amžiuje yra žmonės, kurie kantriai ir ištikimai gyvajai tradicijai kuria ikonas taip pat ir dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių jas kūrė, tarkim, Bizantijos vienuoliai prieš tūkstantį metų. Taip, šiuolaikines ikonas nesunkiai atskirsime nuo senųjų: jos dar neturi laiko patinos, jos neaprūkusios nuo bažnytinių žvakučių, nenubučiuotos žmonių ir nekvepiančios smilkalais, o tik specialiais lakais, kuriais dengiamos ikonos. Jos atrodo perdėm ryškios – bet tik dėlto, kad laiko tėkmė dar netapo jų bendrakūrėju. Jos dar netapo ikonomis-stebukladarėmis, nes dar mažai prie jų buvo melstasi. Visa tai laukia jų ateityje, tuo tarpu mes šia paroda turime galimybę palydėti šias ikonas į jų ilgą kelionę. Paroda veiks galerijoje Kunstkamera (Ligoninės g. 4, Vilnius) iki 2014 m. sausio 17 d. (darbo laikas: II-V: 10-18 val., VI: 10-16 val.). Parodos atidarymas – 2013 m. gruodžio 17 d. 17 val. Maloniai kviečiame apsilankyti.
CONTEMPLATIO DIVINA
Современная иконопись в галерее «Кунсткамера»
Галерея «Кунсткамера» приглашает на выставку современной иконописи „Contemplatio divina“.
Современная иконопись – это иконы, созданные в актуальный период (в XXI в.), со строгим соблюдением принципов современной иконописи, как с точки зрения технологии, так и иконографического канона.
Наиболее естественным, чем залы музеев или галерей, местом для иконы, безусловно, является церковь или место для сосредоточенности дома. Ничего не поделаешь – икона, как объект, исполнена парадоксов. В своем первоначальном смысле, она не является произведением искусства, однако она, кроме всего прочего, дает и эстетическое удовлетворение. Она, будучи фигуральной, зачастую – даже портретной, является примером абстрактного художественного выражения, поскольку является канонической, а канон представляет собой определенную форму абстрагирования.
Иконограф Борисас Йокубаускис «пишет» иконы после того, как сам подготовит доску для написания иконы (накладывается до 10 слоев грунта), сам смешивает яичную темперу, сам золотит. Иконографические сюжеты также не бывают вымышленными, но подбираются из широкого арсенала христианской иконографии. На этой выставке мы представляем основные типы иконографии как Божьей Матери (Одигитрия, Елеуса, Оранта), так Христа (Пантократор, Великий Архиерей, Спас в силах, EcceHomo).
Удивительное чувство знать, что традиция иконописи, насчитывающая уже почти два тысячелетия, жива и актуальна по сей день, и что даже в этом сумасшедшем XXI-омвеке есть люди, которые терпеливо, с преданностью живой традиции, создают иконы таким же образом и по тем же причинам, как и, скажем, и Византийские монахи тысячу лет назад.
Да, современные иконы мы без труда отличаем от старинных: на них еще нет патины времени, они не покрылись копотью от церковных свечей, их не облобызали люди, они не источают запах благовония, а лишь специальных лаков, которыми покрываются иконы. Они кажутся сплошь яркими – но только потому, что течение времени еще не поучаствовало в их создании. Они еще не стали чудотворными иконами, так как слишком мало намолены. Все это ожидает их в будущем, между тем, у нас есть возможность, при помощи этой выставки, проводить эти иконы в их долгий путь.
Выставка будет действовать в галерее Кунсткамера (ул. Лигонинес, 4, Вильнюс) до 17 января 2014 г. (режим работы: II-V: 10-18 час., VI: 10-16 час.).
Открытие выставки – 17 декабря 2013 г. 17 час. Любезно приглашаем Вас посетить выставку.
BORISAS JOKUBAUSKIS (g. 1957)
Borisas Jokubauskis gimė 1957 m. Klaipėdoje ir gyvena joje iki šiol. Nuo 1998 m. yra tarptautinės Nidos menininkų asociacijos „Tiltas“ narys, nuo 2002 m. - Žemaitijos dailininkų sąjungos narys. Rengia tapybos parodas Lietuvoje ir užsienyje. Kartu su dailininke Regina Donbrauskaite surengė 5-ias tarptautines tapytojų ir skulptorių kūrybines stovyklas Salantuose vienuoliui Viliui Orvydui (1952-1992) atminti. Borisą su Viliumi siejo ilgametė draugystė, iš jo Borisas sėmėsi krikščioniško dvasingumo, visam gyvenimui yra įstrigę paprasti, bet labai prasmingi Viliaus žodžiai: menas turi tarnauti išsivadavimui, o ne pavergimui.
Boriso Jokubauskio kūriniams artimas emocionalus, ekspresyvus tikrovės atspindėjimas, jos perfrazavimas ryškių, gaivių ir drastiškų spalvų deriniais. Boriso darbai gyvybingi, pulsuojantys gyvenimo tėkme.
Tikrųjų vertybių ieškojimas, lankymasis Lietuvos ir Europos vienuolynuose, taip pat ir piligrimystė po šventas vietas dailininką Borisą Jokubauskį atvedė į ikonografiją. Dvasinės paieškos per gilų Dievo pažinimą, ilgametė draugystė ir bendravimas su broliais pranciškonais, benediktinais, dalyvavimas katalikiškoje bendruomenėje „Neokatechumenatinis kelias“ leido pajusti ir atrasti absoliučias ir nekintamas, gyvas ir šiandien biblines tiesas. Visa tai Borisui duoda daug džiaugsmo ir gilų suvokimą, kad žemiškasis gyvenimas yra tik akimirka amžinybės kontekste.
Domėjimasis ikonografija, pats ikonos „rašymo“ procesas Borisą vis labiau atitolina nuo temperamentingos ekspresijos tapyboje ir priartina prie kontempliatyvios maldos, pereinant į sakralaus dieviškojo prado esatį bei liudijimą, išgyvenant dievišką tiesą ikonoje, kur mažasis ego – „aš“ ištirpsta ir susilieja su begaliniu Kūrėjo dieviškumu, amžinybe, patiriant gilią ramybę, amžino gyvenimo viltį ir žmogaus, kaip asmens, egzistencinę šio gyvenimo žemėje prasmę.
Ikonografijos pagrindus 2009 m. ir 2012 m. Borisas gavo iš italų ikonografo, pranciškonų vienuolio brolio Carlo Bertagnin OFM ir pranciškonų vienuolio kunigo brolio Pauliaus Vaineikio OFM. 2011 m. tobulinosi pas Lietuvos ikonos meistrus – Marių ir Gabiją Viluckus, kurie atskleidė Borisui vidinį ikonos grožį, jos dvasingumą.
Pašaukimas rašyti ikonas įpareigoja Borisą prisiimti didžiulę atsakomybę, kad Viešpaties Jėzaus Kristaus ir visų Šventųjų atvaizdai būtų perteikti nepriekaištingai tiksliai pagal kanoną, kad ikona – realaus Dievo įsikūnijimo patvirtinimas – būtų gyva, spinduliuotų meilę, dieviškąją šviesą, ramybę, gailestingumą ir Dievo palaimą.
Visa tai nuolatos verčia gilintis Borisą į ikonografijos istoriją, teologiją, studijuoti senąsias technologijas, dalyvauti ikonografų seminaruose, studijuoti senųjų ikonos meistrų darbus.
Ikonos rašomos naudojant senąją Bizantijos ikonų rašymo techniką, naudojant tik natūralias medžiagas - rašoma ant lapuočių medžio lentos, naudojant kiaušininę temperą, natūralius pigmentus ir gruntus, susalinį auksą. Visa tai sąlygoja ikonos gyvavimą ir išlikimą šimtmečiais.