Pranas Gailius | Pradžios Pradžia | 2013 IX

 

PRANAS GAILIUS (G. 1928)

Dailininkas (tapytojas, grafikas). Gimė 1928 m. Mažeikiuose. 
Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukė iš Lietuvos. 1945 m. apsigyveno Strasbūre, piešimo mokėsi Taikomosios dailės mokykloje. 1950 m. studijavo F. Ležė (Fernand Léger) meno akademijoje, nuo 1953 m. – Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje. Dalyvavo daugelyje parodų užsienyje (Berlyne, Miunchene, Štutgarte, Čikagoje, Tokijuje, Ženevoje ir kt.); retrospektyvinė kūrybos paroda surengta 2005 m. Lietuvos dailės muziejuje. 

Šiandien P. Gailius – vienas kūrybingiausių lietuvių išeivijos dailininkų, išaugęs ir subrendęs kaip menininkas garsiojo Léger pamokose, muziejų salėse, nuolat sūkuriuojančioje Paryžiaus dailės apsuptyje. Savo kūryboje įkūnijęs pačią lietuviškosios pasaulėjautos dvasią, Gailius suteikė jai modernistinę raiškos formą. Ankstyvojoje tapyboje siekta abstrakčios formos plastinio raiškumo (ciklas „Intrauros“ 1965), vėliau išryškėjo japonų kaligrafijos įtaka, minimalistinė raiška („Šešėliuotos aukštumos“ 1985). Grafikos kūriniai pasižymi kontūro ekspresija, jie aiškių siluetų, dinamiškų linijų. Menininko ieškojimai atvedė į abstrakčias tapybos, akvarelės, grafikos formas. 
P. Gailius taip pat sukūrė unikalių dailininko knygų, nuliejo akvarelių, sukūrė taupia, spontaniška raiška išsiskiriančių piešinių. Kūryba turi abstrakčiojo ekspresionizmo bruožų, vyrauja poetinė nuotaika, yra šiek tiek tautodailės įtakos.

Parengta pagal: LDM dailininkų duomenų bazę, R. Urbonienės straipsnį Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje (t 5., Vilnius, 2004) ir retrospektyvinės Prano Gailiaus kūrybos parodos katalogą „Pranas: vaizdinės abstrakcijos“, sudarytoja R. Urbonienė, Vilnius: LDM leidykla, 2005.

 

PRADŽIOS PRADŽIA. PRANAS GAILIUS


2013 m. rugsėjo 3 – srugsėjo 28 d. Vilniuje, galerijoje “Kunstkamera” (Ligoninės g. 4) veiks Prano Gailiaus (g.1928) ankstyvųjų darbų paroda „pradžios pradžia. Pranas Gailius.“

 

Rugsėjo mėnesį galerija „Kunstkamera“ kviečia į savito ir nepakartojamo Prano Gailiaus tapybos parodą „Pradžios pradžia“. Pranas yra iš tų autorių, kurie labai anksti surado savo meninę kalbą. Jis nuo pat pirmųjų savo darbų rinkosi abstrakčią, tačiau ne grynaveisliškai abstrakčią raišką, o būtent tokią, kuri išlaiko bambagyslę su regimąja tikrove.

Eksponuojamoje parodoje Prano kūryba atskleidžiama keliais etapais, kurių kiekvienas yra skirtingas savo menine raiška, tačiau kartu drauge turi tam tikrą vidinę, grynai „pranišką“ ašį, leidžiančią atpažinti, kad kūrėjas – vienas. Žinoma, jokio dailininko kūryba nesusiformuoja per se, kaip ant tuščio balto popieriaus lapo. Visi yra veikiami vieni kitų simpatijos ar antipatijos saitais, niekas neatsiranda savaime. Taip ir su Prano kūryba: ji yra tiek pat unikali, kiek ir suformuota įvairių jį veikusių faktorių.

Parodos „Pradžios pradžia“ pagrindiniu akcentu tapo ankstyvieji Prano darbai. Iki šiol jie dar nebuvo žinomi/prisiminti, antraip, be jokios abejonės, būtų įtraukti į dailininko kūrybos albumą 2011 metais. Tačiau jie į dienos šviesą, kaip prisimintas sapnas, išniro vėliau, minėtam albumui jau pasirodžius. Tapo akivaizdu, kad yra būtina surengti šių darbų parodą. Kai kurie jų – variacijos didžiųjų dailės meistrų kūrybos tema: natiurmortai, įkvėpti  Braque ar Cezanne, figūrinės kompozicijos varijuojant El Greco, Picasso ar to paties Cezanne darbų motyvais. Ar tai Pranas, tas autentiškas? Ir taip, ir ne. Čia jis – kaip nenutrūkstančios grandinės dalis: mintantis vienų subrandintais syvais, brandinantis savą stilistiką, bei toliau – įtakojantis kitus, po jo ateinančius. Net besimokant dailės pradmenų, niekas nebuvo kopijuota aklai, viskas buvo persijota per asmeninio žvilgsnio prizmę ir perteikta savaip įgudusia ranka.

Parodoje neapsiribojama vien pačiais ankstyviausiais darbais. Tolimesnis kūrybinis kelias punktyriškai nužymėtas  keliais programiniais kūriniais. Iki irisų, kurie dar tik laukia savo išsiskleidimo...

Paroda veiks 2013 m. rugsėjo 3  – rugsėjo 28 d.

Galerijos darbo laikas: II–V: 10–18 val., VI: 12–16 val.